نحوه تنظیم تسمه نوار نقاله

نوار نقاله یکی از وسایل پر کاربردی است که در صنایعی چون معدن، فولاد، صنایع غذایی و … از آن برای حمل و نقل استفاده می‌شود. این نوار اجزای مختلفی دارد که یکی از آن‌ها تسمه است. تنظیم بودن این تسمه از اهمیت زیادی برخوردار بوده و باید به آن توجه شود. در این مقاله نحوه تنظیم تسمه نوار نقاله را مورد بررسی قرار می‌دهیم. بهتر است خواندن این مقاله را از دست ندهید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

شما عزیزان می توانید برای اطلاع از قیمت روز و خرید ارزان انواع تسمه نوار نقاله به طور مستقیم از تولیدکننده و بدون واسطه با بهترین کیفیت و همچنین دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان توسط کارشناسان متخصص با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

تلفن: 09124705661         02165389095         09362432414              09193171529

نحوه تنظیم تسمه نوار نقاله

همچنین ببینید: تسمه انتقال نیرو

آشنایی با تسمه نوار نقاله

قبل از اینکه به بررسی تنظیم تسمه نوار نقاله بپردازیم، لازم است با تسمه نوار نقاله آشنا شوید. تسمه نوار نقاله به صورت شیب‌دار ساخته شده و با استفاده از آن مواد و یا وسایل را می‌توان با سرعت بالاتری حمل کرد. این وسیله جا به جایی وسایل مختلف را راحت‌تر کرده است و سبب صرفه جویی در انرژی و زمان شده است. تسمه نوار نقاله از اجزای مهم نوار نقاله است که جزء اجزای مکانیکی محسوب می‌شود. در انبارداری، کارخانه‌های کابل سازی، سیمان و … از این وسیله استفاده می‌شود؛ همچنین در صنعت کشاورزی نیز با کمک این وسیله بارها به ماشین حمل بار منتقل می‌شوند.

آموزش کامل تنظیم تسمه نوار نقاله

تنظیم تسمه نوار نقاله از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که این تسمه به درستی تنظیم نشود، امکان دارد باعث اتفاقات مختلفی مثل ریزش مواد از روی تسمه‌ها و همچنین خراب شدن تجهیزات یا آسیب‌های سنگین به خطوط انتقال شود. انحراف مواد از روی تسمه باعث می‌شود تا نفوذ مواد در قسمت زیرین نوارهای نقاله ایجاد شده و اصحکاک تا حد زیادی بسیار افزایش پیدا می‌کند. این موضوع در دراز مدت باعث خراشیده شدن لبه‌ها و کاهش کارایی پولی‌های صنعتی می‌شود؛ همچنین شرایط تخلیه و بارگیری مواد بر روی نوار نقاله تنظیم شود. مراحل تنظیم این تسمه می‌توان به تعیین نواحی کشش و نواحی انحراف مسیر آن اشاره کرد. یکی از روش‌های تنظیم تسمه نوار نقاله تغییر شیب غلطک‌ها در حدود ۲ درجه است که با استفاده از یک واشر فلزی در قسمت زیرین لبه‌های پشتی این کار انجام می‌شود. این کار باعث می‌شود که نیروهای مرکز کننده تشدید شده و به این صورت انحراف اصلاح خواهد شد.

انواع مدل‌های تنظیم نوار نقاله

به دو روش می‌توان جهت تنظیم نوار نقاله اقدام کرد. با توجه به نحوه چگونگی تسمه می‌توان یکی از این روش‌ها را انتخاب کرد. اول نوار نقاله را در یک مسیر مشخص روشن و نگه دارید و ببینید که به کدام طرف می‌چرخد. در صورتی که در اثر چرخیدن نوار نقاله تسمه به طرف راست بچرخد، باید دراوم ورودی رگلاژ شود. اما اگر به طرف راست بچرخد، باید پیچ تنظیم سمت چپ را شل کرد؛ همچنین ممکن است در صورت حرکت نوار نقاله به سمت درام ورودی کشیده شود که در این موقع باید رولیک‌های برگشت نوار را عقب جلو کرد.‌ توجه کنید که در اینجا نباید به پیچ تنظیم نوار نقاله دست بزنید. لازم به ذکر است که در برخی مواقع شاید دو طرف تسمه تنظیم‌ نباشد. در این صورت تسمه در حین حرکت از دو سمت به یک طرف کشیده می‌شود و حرکت آن نامنظم است. در این حالت باید هر دو طرف را تنظیم کرد.

همچنین ببینید: نوار نقاله PU

آموزش کامل تنظیم تسمه نوار نقاله

همچنین ببینید: انواع تسمه صنعتی

اساس رفتار نوار نقاله

در ادامه مبحث نحوه تنظیم تسمه نوار نقاله لازم به ذکر است که رفتار این نوار براساس اصول ساده است. این اصول دستورالعمل‌های اجزای دورانی، فرآیند تنظیم‌ سازه، کانوایر، هدایت نور و شرایط بار برای اصلاح تمایل نوار برای خروج از مرکز را شامل می‌شود. اصل حرکت و مسیریابی این نوار به این صورت است که نوار به طرفی که سایش بیشتری‌ دارد، حرکت می‌کند. یا اینکه به طرفی حرکت می‌کند که اول به اصطکاک می‌رسد.‌ زمانی که یک طرف نوار به اصطکاک برسد، آرام‌تر حرکت خواهد کرد. اما طرف دیگر که به اصطکاک نرسیده زودتر حرکت می‌کند؛ بنابراین باعث ایجاد نابالانسی نیرو می‌شود که سبب حرکت نوار به طرف آهسته‌تر می‌شود. به طور مثال به سادگی می‌توان به گذاشتن یک مداد روی یک سطح تخت این عمل را نشان داد. یک کتاب را روی این مداد قرار داده و خیلی آرام آن را به سمت جلو هل دهید. با توجه به آنکه کدام طرف مداد به شما نزدیک تر است، مداد به راست یا چپ حرکت می‌کند. از طرفی می‌توان گفت قاعده مسیریابی این نوار به این صورت است که این مسیر بیشترین تاثیر در هر نقطه را از محل‌هایی که نوار از آن عبور کرده می‌گیرد.

همچنین ببینید: نوار کانوایر

علل انحراف نوار نقاله

با توجه به مبحث نحوه تنظیم تسمه نوار نقاله در این بخش می‌خواهیم علل انحراف نوار نقاله را بررسی کنیم. رایج‌ترین علل انحراف نوار نقاله به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

نقص در نوار یا اتصالات آن: در این حالت نوار به صورت کاسه‌ای یا خمیده در آمده یا اینکه در اسکلت آن خرابی ایجاد شده است؛ همچنین خراب شدن روکش یا لبه نوار، فاسد شدن نوار در اثر قرار گرفتن در مجاورت مواد شیمیایی نیز می‌تواند سبب این انحراف شوند؛ همچنین در صورت انطباق ضعیف با کاربرد و یا اگر انبارداری نوار به صورت نامناسب بوده باشد، این مشکل رخ می‌دهد. در برخی مواقع نیز اتصالات نوار خراب یا باز شده هستند؛ همچنین اتصالات به اشتباه به هم وصل شده‌اند که سبب اتصال غلط و خمیدگی می‌شود.

نقص در سازه، اجزا یا اطراف کانوایر: یکی دیگر از علل انحراف نوار نقاله نقص در سازه، اجزا یا اطراف کانوایر است. در این صورت سازه به دلیل آنکه زمین به یک طرف نشست کرده به همان طرف نشست می‌کند؛ همچنین سازه درست تراز نشده یا اینکه سازه به دلیل آتش سوزی یا برخورد تجهیزات متحرک دچار خرابی شده است، همچنین نقص در اجزاء شامل تراز نبودن اجزای درون هر سه محور، قفل و خارج شدن رولرها، سایش مواد رولرها و تراز نبودن کشش وزنه‌ای می‌شود. در صورتی که محیط اطراف کانوایر دچار نقص شود؛ یعنی کانوایر در معرض بادهای شدید بوده یا آنکه به یک طرف آن آفتاب می‌تابد؛ همچنین به دلایل جمع شدن یخ، شبنم، برف و باران یک طرف نوار دچار تغییر اصطکاک می‌شود.

نقص در بارگیری مواد: گاهی به دلیل نقص در بارگیری مواد نوار نقاله دچار انحراف می‌شود. در صورت نقص در بارگیری مواد بار در وسط نوار دریافت کننده نمی‌ریزد؛ همچنین در این حالت مواد درشت بار و تفکیک شده به یک طرف نوار می‌ریزد. در این زمینه می‌توان به بارگیری متناوب برای نواری دنبار بار ثابت است، اشاره کرد. این عوامل همگی سبب انحراف نوار نقاله می‌شوند که باید آن‌ها را برطرف کرد.

نتیجه گیری

تسمه یکی از اجزای مهم نوار نقاله است که سبب بالا بردن سرعت و سهولت انجام حمل و تقل و جا به جایی بار می‌شود. از این وسیله در صنایع مختلف استفاده شده و با استفاده از آن می‌توان در مصرف انرژی و هزینه‌ها کمک گرد. گاهی ممکن است به دلایل مختلف نوار نقاله دچار انحراف شود. در این مواقع باید مشکل را عیب یابی کرده و به سرعت برطرف کرد. تنظیم بودن تسمه نوار نقاله از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا در غیر این صورت بار یه یک جهت می‌رود.

همچنین ببینید: نوار نقاله PVC

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.