انواع مختلف تسمه ها بر اساس ظاهر و نوع کاربرد

تسمه یک نوار پلاستیکی یا لاستیکی است که جهت ایجاد پیوند و انتقال حرکت بین دو یا چند شفت مورد استفاده قرار می گیرد و در این انتقال حرکت جهت حرکت پولی ها با توجه به نوع بستن تسمه می تواند متفاوت باشد. در ادامه به معرفی انواع تسمه ها  بر اساس شکل ظاهری و نوع کاربرد می پردازیم:

تسمه های تخت (Flat belts)

تسمه های تخت جزو قدیمی ترین تسمه های انتقال حرکت و توان هستند و نیاز به کشش زیادی در فرایند مونتاژ دارند.

 تسمه های گرد (round belts)

سطح مقطع تسمه های گرد دایره ای شکل است در طول ها و اندازه های مختلف تولید می شوند و برای اجرا در پولی‌هایی با شیارهای v مانند با زاویه ۶۰ درجه طراحی شده اند. این تسمه ها فقط در مواقعی که گشتاور نسبتا پایین است استفاده می شوند. 

تسمه های Vشکل (ذوزنقه‌ای)  (v-belts)

 تسمه v دارای سطح مقطع ذوزنقه‌ ای شکل است و بهترین ترکیب از کشش، سرعت حرکت، بار اعمالی به یاتاقان‌ها و عمر طولانی را ایجاد می کند. تسمه‌ های v شکل به علت این که ضخامت بیشتری نسبت به تسمه‌ های تخت دارند نیاز به پولی‌های بزرگتری دارند و طول آنها  قابل تنظیم است و قطعات و متعلقات آن ها را در صورت لزوم می توان جدا کرد. 

 

تسمه های چند شیار (multi-groove belts)

تسمه های چند شیار از ۵ یا ۶ تسمه V شکل در کنار هم ساخته می‌شوند و به همین علت تسمه نازکتری نسبت به ذوزنقه ای ایجاد می کند و باعث انعطاف پذیری بیشتر تسمه می‌شود.

تسمه های آجدار (ribbed belts)

تسمه آجدار که ترکیبی از تسمه مسطح و تسمه v شکل است و شیار های طولانی دارد، یک تسمه انتقال قدرتی است. این تسمه کاربرد زیادی دارد که از جمله آن می توان به مواردی مانند: در کمپرسور، دوچرخه، حوزه تناسب اندام، ماشین‌آلات کشاورزی، میکسر مواد غذایی، ماشین لباسشویی، ماشین چمن‌زنی و … اشاره کرد.

تسمه های تایمینگ (timing belts)

تسمه تایمینگ که به آن  تسمه دندانه‌دار، تسمه همزمان و  تسمه تایم نیز گفته می‌شود، دندانه هایی با شکل مشخص و دقیق دارد که با  پولی دندانه‌دار (پولی تایمینگ) مطابقت دارد. تسمه تایمینگ معمولا برای انتقال حرکت مستقیم با رعایت زمان بندی دقیق استفاده می شود.

 

نصب انواع تسمه

گروه تسمه صنعتی عرشیا توانایی نصب انواع مختلف تسمه را با نیروهای با تجربه و بهترین قیمت دارد و شما عزیزان می توانید برای نصب انواع تسمه توسط نیروهای متخصص و ماهر با عرشی بلت تماس بگیرید.