تسمه دینام

تسمه دینام خودرو به عنوان یکی از قطعات مهم خودرو شناخته می‌شود. در صورتی که این قطعه در خودرو دچار آسیب شود می‌تواند هزینه‌های زیادی برای تعمیر خودرو به‌وجود آورد. دلایل زیادی هستند که باعث آسیب جدی به تسمه دینام می‌شوند. در صورتی که با صدای ناهنجار درخودرو و علائم خرابی تسمه دینام مواجه شدید باید این قطعه را تعویض کنید. اگر تعویض تسمه دینام خودرو در زمان مشخص و به صورت صحیح انجام شود از آسیب‌های جدی به قطعات دیگر خودرو جلوگیری خواهد کرد. با ما همراه شوید تا اطلاعات کافی در این زمینه را در اختیار شما قرار دهیم.

تسمه دینام یا تسمه پروانه چیست؟

تسمه دینام یا تسمه پروانه از یک تسمه، قرقره و تسمه سفت کن تولید می‌شود. این تصمیم وظیفه انتقال نیروی تولید شده موتور به واتر پمپ، پروانه، دینام و… را دارد. تمامی اجزای جانبی موتور باید به قرقره اصلی که توسط موتور حرکت می‌کند متصل شوند. تسمه دینام این وظیفه را دارد و پس از اتصال شروع به چرخش کرده و اجزای جانبی را می‌چرخاند. با چرخیدن تسمه دینام، دینام هم می‌تواند عملکرد خود را انجام دهد. در صورتی که تسمه دینام دچار مشکل شود آسیب جدی به قطعات مختلف اطراف موتور وارد می‌شود. روش‌های مختلفی وجود دارند که می‌توان از تسمه دینام نگهداری کرد و طول عمر آن را افزایش داد.

انواع تسمه دینام خودرو

تسمه دینام خودرو در انواع مختلفی تولید می‌شود که برای خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از مواد اولیه گوناگون در تولید تسمه دینام باعث تولید محصولات مختلف شده است. هرچه تولید این محصول با استفاده از مواد با کیفیت انجام شود در طول عمر آن تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

وظیفه تسمه دینام چیست؟

تسمه دینام در خودرو وظایف مختلفی را بر عهده دارد. این قطعه وظیفه تامین نیروی چرخشی پمپ هیدرولیک و به حرکت درآوردن پروانه در سیستم تهویه خودرو را بر عهده دارد. از وظایف دیگر آن می‌توان به تامین نیروی مورد نیاز دینام در سیستم برق و تامین نیروی گشتاور برای کارکرد واتر پمپ اشاره کرد. تسمه دینام در کارکرد کولر خودرو هم تاثیر زیادی می‌گذارد. تامین انرژی لازم در کمپرسور کولر برعهده تسمه دینام است.

ساختار تسمه دینام

تسمه دینام به عنوان یک تسمه انتقال نیرو در خودرو وظیفه مهمی دارد. شکل ظاهری این قطعه  وی شکل V-BELT ا است. این قطعه به بخش‌های مختلف موتور نیرویی وارد می‌کند که باعث حرکت آنها می‌شود. تسمه دینام باعث شارژ شدن باتری ماشین هم می‌شود.

تسمه دینام

همچنین ببینید: تسمه PVC

علائم خراب شدن تسمه دینام خودرو

علائم مختلفی وجود دارند که شما با مشاهده آنها می‌توانید از خراب شدن تسمه دینام ماشین مطلع شوید. زمانی که تسمه حالت کشسانی داشته باشد و عملکرد دینام را مختل کند یعنی دچار آسیب شده است. از علائم خرابی این قطعه می‌توان به خشکی تسمه دینام، پارگی و خوردگی آن اشاره کرد. کنترل سخت فرمان هیدرولیک خودرو و صدای تسمه دینام از دیگر علائم خراب شدن این قطعه هستند.

 در صورتی که از پیشران صدای جیرجیر می‌شنوید متوجه می‌شوید که تسمه دینام خراب شده و زمان تعویض آن فرا رسیده است. از علائم دیگر می‌توان به افت کیفیت کولر و سیستم تهویه مطبوع خودرو اشاره کرد.در صورتی که با هر یک از این علائم مواجه شدید حتما نسبت به بررسی تسمه دینام خودرو اقدام کنید. به طور کلی اصلی ترین علائم خراب شدن تسمه دینامه شامل موارد زیر هستند:

 • روشن نشدن چراغ شارژ باتری
 • روشن شدن چراغ هشدار دینام
 • صدای غیرعادی از تسمه دینام
 • لرزش تسمه دینام

بهترین زمان تعویض تسمه دینام خودرو

یکی از قطعاتی که در خودرو باید به صورت دوره‌ای تعویض شود تسمه دینام نام دارد. تعویض دوره‌ای به منظور تعویض قطعه در مدت زمان مشخص با توجه به کارکرد خودرو است. تسمه دینام باید هر چهار سال یک بار که تقریبا خودرو ۸۰ هزار کیلومتر طی کرده است تعویض شود. درون دفترچه راهنمای خودرو هم زمان مناسب را برای تعویض آن مشخص کرده است. هیچ زمان دقیقی برای تعویض دینام خودرو وجود ندارد اما بهتر است در فاصله‌های زمانی مختلف این قطعه را بررسی کنید. در صورتی که تسمه دینام دچار آسیب باشد و به دلایل مختلف زودتر از این زمان آسیب ببیند باید آن را تعویض کرد.

عمر تسمه دینام

تسمه دینام یکی از قطعات مهم خودرو است که وظیفه انتقال قدرت از موتور به دینام را بر عهده دارد. عمر تسمه دینام به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • کیفیت تسمه: تسمه‌های با کیفیت معمولاً عمر طولانی‌تری دارند.
 • شرایط آب و هوایی: تسمه‌ها در آب و هوای گرم و مرطوب، زودتر فرسوده می‌شوند.
 • نحوه استفاده از خودرو: اگر خودرو را در مسیرهای پرترافیک و با سرعت زیاد رانندگی کنید، تسمه دینام زودتر فرسوده می‌شود.

روش‌های افزایش طول عمر تسمه دینام خودرو

روش‌های مختلفی برای افزایش طول عمر تسمه دینام وجود دارند. در صورتی که شما این موارد را رعایت کنید می‌توانید تاثیر زیادی در افزایش طول عمر این قطعه داشته باشید. یکی از بزرگترین عواملی که باعث خراب شدن تسمه‌ها در مدت کوتاه می‌شود تابش مستقیم نور خورشید است. بهترین دما برای نگهداری تسمه‌ها بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است. تسمه دینام باید در یک محیط خشک و به دور از جریان هوا نگهداری شود.

 در صورتی که این قطعه در کنار مواد قابل اشتعال یا اسیدهای روغنی باشد زودتر دچار آسیب خواهد شد. از روش‌های دیگر برای افزایش طول عمر تسمه دینام خودرو می‌توان به استفاده از یک تسمه مناسب با هر دستگاه اشاره کرد. ابعاد و سایز تسمه دینام در هر دستگاه متفاوت است و باید نسبت به دستگاه انتخاب شود. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به تسمه می‌توانید از اسپری محافظت‌کننده استفاده کنید. بازدیدهای دوره‌ای از تسمه و جلوگیری از تا شدن آن از دیگر موارد برای حفاظت از تسمه‌ها هستند. اگر می‌خواهید طول عمر تسمه دینام را افزایش دهید باید از قرارگیری تسمه زیر وسایل سنگین جلوگیری کنید.

علت پاره شدن تسمه دینام

دلایل مختلفی وجود دارند که باعث پاره شدن تسمه دینام می‌شوند. یکی از این دلایل استفاده از تسمه‌های بی‌کیفیت و تقلبی است که به راحتی دچار پارگی در مدت کوتاهی خواهند شد. چرب شدن تسمه به دلیل روغن‌ریزی سر میل لنگ از دیگر دلایل پاره شدن این قطعه است. تسمه دینام باید با دقت درون خودرو بسته شود. اگر این قطعه سفت بسته شود یا به طور صحیح نصب نشود دچار پارگی خواهد شد. از علت‌های دیگر برای پاره شدن تسمه دینام می‌توان به استفاده مداوم از تسمه در دورهای بالا اشاره کرد. با رانندگی صحیح و اصولی می‌توان از پاره شدن تسمه دینام جلوگیری کرد.

از عوامل دیگر می‌توان به عدم استفاده از دنده مناسب در سربالایی‌ها، استفاده از دور بالای کولر در ترافیک و خشکی تسمه دینام اشاره کرد. این موارد هم سریعاً باعث پارگی تسمه می‌شوند. در هنگام خرید تسمه دینام باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید تا این قطعه را با کیفیت بالا خریداری کنید. این روزها قطعات بی‌کیفیت زیادی در بازار وجود دارد که به راحتی نمی‌توان آنها را تشخیص داد. اگر یک فروشگاه معتبر را برای خودتان انتخاب کنید، می‌توانید یک تسمه با کیفیت را بخرید تا در مدت کوتاه دچار پارگی نشود.

زمان تعویض تسمه دینام خودرو

همچنین ببینید: انواع تسمه صنعتی

علت صدای تسمه دینام چیست؟

گاهی اوقات تسمه دینام یا تسمه پروانه درون خودرو صداهای مختلفی را ایجاد می‌کند. از علت‌های صدای تسمه دینام در خودرو می‌توان به شل بودن تسمه و خیس شدن آن اشاره کرد. آسیب دیدن بخش داخلی فولی‌ها و خرابی یاتاقان فولی هم از دیگر دلایل صدای تسمه دینام است. اگر تسمه جنس نامناسبی داشته باشد و قدیمی و فرسوده باشد صداهای زیادی را ایجاد خواهد کرد. از دیگر دلایل صدای تسمه می‌توان به خرابی بلبرینگ هرز کرد و… اشاره کرد.

علت بیرون زدن تسمه دینام خودرو

گاهی اوقات مواردی پیش می‌آید که تسمه دینام خودرو بیرون زده می‌شود. این مورد به دلیل عدم کیفیت پولی و تسمه در خودرو است. در صورتی که تسمه بی‌کیفیت و یا تقلبی باشد دچار ترک‌خوردگی می‌شود و باعث بیرون زدگی تسمه دینام خواهد شد. اگر تسمه‌های اصلی را جایگزین تسمه تقلبی کنید به راحتی از این مشکل جلوگیری خواهید کرد. در برخی موارد مشکل از تسمه نیست و باید رانندگی را تغییر هید. در صورتی که در سربالایی و در زمان عبور از موانع از دنده مناسب استفاده نکنید این مشکل پیش می‌آید.  

کارکرد تسمه دینام

تسمه دینام یکی از قطعات مهم خودرو است که وظیفه انتقال قدرت از موتور به دینام را بر عهده دارد. دینام وظیفه شارژ باتری خودرو و تامین برق مورد نیاز سایر قطعات خودرو را بر عهده دارد. تسمه دینام ها معمولاً از جنس لاستیک یا نایلون ساخته می‌شوند و دارای شیارهایی هستند که روی پولی‌های دینام و میل لنگ قرار می‌گیرند. وقتی موتور خودرو روشن می‌شود، پولی میل لنگ به چرخش در می‌آید و تسمه دینام نیز به همراه پولی میل لنگ شروع به چرخش می‌کند. این چرخش از طریق پولی دینام به دینام منتقل می‌شود و باعث چرخش دینام می‌شود. دینام با چرخش خود، برق مورد نیاز خودرو را تولید می‌کند. این برق برای شارژ باتری خودرو و تامین برق مورد نیاز سایر قطعات خودرو مانند چراغ‌ها، کولر، تهویه مطبوع، و سیستم صوتی استفاده می‌شود.

اگر تسمه دینام خودرو تعویض نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورتی که تسمه دینام خودرو در زمان مناسب تعویض نشود امکان پاره شدن آن وجود دارد. پاره شدن تسمه دینام می‌تواند خسارت زیادی را به خودرو وارد کند. قطعاتی که پس از پارگی تسمه دینام آسیب می‌بینند سوپاپ‌ها هستند. سوپاپ‌ها و پیستون‌ها درون سیلندر قرار گرفته و بر اساس چرخش میل لنگ و تنظیم زبانبندی میل سوپاپ با یکدیگر برخوردی ندارد.

در صورتی که تسمه دینام دچار آسیب شود سوپاپ‌ها و پیستون‌ها با یکدیگر برخورد کرده و دچار آسیب جدی می‌شوند. این مورد می‌تواند هزینه‌های بسیار زیادی برای تعمیر خودرو به وجود آورد که اصلا به صرفه نیست. در صورتی که می‌خواهید این هزینه‌ها برای شما ایجاد نشود حتما از سلامت تسمه پروانه خودروی خود مطمئن باشید. خرید تسمه دینام از یک فروشگاه معتبر به شما کمک می‌کند تا این محصول کیفیت بالایی داشته باشد و در مدت کوتاه دچار آسیب نشود.

خیس شدن تسمه دینام

خیس شدن تسمه دینام می‌تواند باعث خرابی زودرس آن شود. آب و رطوبت می‌توانند باعث نرم شدن و پوسیدگی تسمه شوند. این امر باعث می‌شود که تسمه به راحتی پاره شود یا از پولی‌ها جدا شود.

علل خیس شدن تسمه دینام

 • آب و هوای مرطوب: اگر در منطقه‌ای با آب و هوای مرطوب زندگی می‌کنید، احتمال خیس شدن تسمه دینام بیشتر است.
 • شستشوی موتور: اگر موتور خودروی خود را بشویید، ممکن است آب روی تسمه دینام پاشیده شود.
 • نشتی روغن یا مایع خنک کننده: اگر از خودروی خود به طور منظم نگهداری نکنید، ممکن است نشتی روغن یا مایع خنک کننده در موتور ایجاد شود. این نشتی‌ها می‌توانند باعث خیس شدن تسمه دینام شوند.

عوارض خیس شدن تسمه دینام

 • خرابی تسمه دینام: خیس شدن تسمه دینام می‌تواند باعث خرابی زودرس آن شود. این امر باعث می‌شود که تسمه به راحتی پاره شود یا از پولی‌ها جدا شود.
 • کاهش کارایی دینام: اگر تسمه دینام خیس شود، ممکن است کارایی دینام کاهش یابد. این امر باعث می‌شود که باتری خودرو به درستی شارژ نشود.
 • خطر خرابی سایر قطعات خودرو: اگر تسمه دینام پاره شود یا از پولی‌ها جدا شود، ممکن است باعث خرابی سایر قطعات خودرو شود.

راه‌های جلوگیری از خیس شدن تسمه دینام

 • از شستشوی بیش از حد موتور خودداری کنید.
 • به طور منظم از خودروی خود نگهداری کنید تا از نشتی روغن یا مایع خنک کننده جلوگیری کنید.
 • اگر تسمه دینام شما خیس شد، آن را با پارچه خشک کنید.

نحوه خشک کردن تسمه دینام خیس

اگر تسمه دینام شما خیس شد، آن را با پارچه خشک کنید. همچنین می‌توانید از سشوار برای خشک کردن تسمه استفاده کنید. با این حال، از قرار دادن سشوار در فاصله نزدیک به تسمه خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث آسیب دیدن تسمه شود.

نتیجه‌گیری

همانطور که در این مطلب توضیح دادیم تسمه دینام خودرو یکی از قطعات بسیار مهمی است که باید از آن محافظت شود. روش‌های مختلفی برای افزایش طول عمر تسمه دینام وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. در صورتی که با علائم خرابی تسمه دینام مواجه شدید سریعا به یک فرد متخصص مراجعه کرده و از او بخواهید تسمه دینام را تعویض کند. برای تسمه خرید تسمه دینام که کیفیت بسیار بالایی داشته باشد می‌توانید از خدمات مجموعه ما استفاده کنید. ما انواع تسمه دینام را با کیفیت بسیار بالا و به صورت مستقیم در اختیار شما قرار خواهیم داد. برای خرید این محصول می‌توانید از طریق سایت تسمه صنعتی عرشیا اقدام کرده و سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت کنید؛ همچنین کی توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.

 1. کیارش

  25 شهریور 1402

  زمان تعویض تسمه دینام پراید چه موقعی هست؟

  1. مدیر

   27 شهریور 1402

   سلام و وقت بخیر. به طور کلی تسمه دینام خودرو ها باید هر چهار سال یک بار که تقریبا خودرو ۸۰ هزار کیلومتر طی کرد تعویض بشه و البته داخل دفترچه راهنمای خودرو هم زمان مناسب را برای تعویض اون مشخص شده.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.